Ako dobrák Fico zas pomohol finančnej skupine

Autor: Marcel Klimek | 5.6.2014 o 20:08 | Karma článku: 13,48 | Prečítané:  14046x

Približne pred rokom rezonoval na slovenskom internete silný príbeh o chudobe na Slovensku. Jeho podstatná časť znela takto: "Predo mnou v lekárni v rade stála starká, s receptom a kartičkou poistenca v ruke. Tenkým hláskom sa spýtala lekárničky, koľko tie lieky budú stáť. "12,60" - znela odpoveď. "Koľko? 2,60?" - spýtala sa nahluchlá babka. "Nie, teta, nie 2,60, ale 12,60." Starká zostala stáť, sklonila hlavu. V ruke ten recept a kartička poistenca. "Tak čo, chcete tie lieky?" -spýtala sa už nevrlo lekárnička. Stará pani sa len potichu otočila, povedalaďakujem a pomaly vyšla von. Zaplatila som svoje lieky a keď som vychádzala pred lekáreň, našla som ju sedieť na stoličkách, čo tam sú a plakať. Potichu, poriadne sa zadúšajúc. "Pani, čo sa deje, potrebujete pomôcť?" -pýtam sa. "Nie, ďakujem, len som si prišla vybrať lieky a nemôžem si ich dovoliť." Plač. Áno. Možno som hlúpa, naivná a možno kompletne debilná, keď sama s R. pomaly nemám čo žrať. Ale tých hlúpych 12,60 eur, ktoré som s ňou pri okienku za lieky zaplatila, bolo dobre využitých." (Celý blog M. Ábelovej na prečítanie tu.)

Podobných príbehov z bežného života som si prečítal a vypočul za uplynulý rok aspoň desať. Ten posledný - status mojej známej na sociálnej sieti - znel nasledovne:

V nemenovanom hypermarkete som zaplatila starému ujovi tovar z nákupu, na ktorý už nemal peniaze a pokladníčka mu to mala stornovať, bolo to 1,63 eura. Dedko bol skoro v šoku a vonku si ma počkal, ďakoval a pýtal sa ma prečo? Ľudia si majú pomáhať.

O tom, že podobné príbehy nie sú na Slovensku náhodné, svedčí aj oficiálna štatistika. Na Slovensku žije pod hranicou chudoby každý siedmy občan. Ešte hlbšie, pod hranicou životného minima – a teda odkázaných na dávky v hmotnej núdzi – je 183 472 ľudí. Ak k nim pripočítame aj ich rodinných príslušníkov, znamená to, že v situácii hmotnej biedy je u nás až vyše 356-tisíc ľudí (6,5 % Slovákov). Dávky v hmotnej núdzi sú pritom určené rodinám, ktorých spoločný mesačný príjem nedosahuje výšku životného minima, teda sumu 198,09 eur.

Možno sa to mnohým čitateľom tohto blogu nemusí tak zdať, ale 10 eur mesačne by každému z týchto ľudí žijúcich v biede významne zlepšilo život. Koľko babiek a ujov z nášho okolia nemá to šťastie na dobrodinca, ako tí dvaja v príbehoch z úvodu? Koľkí si nemôžu dovoliť lieky, ktoré potrebujú a preto do lekárne ani nepôjdu alebo v ich nákupnom košíku končí len to absolútne nevyhnutné na prežitie, aby sa potom necítili pri pokladnici nepríjemne? Desať eur pre každého Slováka žijúceho v biede by znamenal pre vládu výdavky 42 miliónov eur ročne.

Prečo o tejto sume píšem práve dnes? Približne takéto bremeno - záväzky vo výške skoro 40 miliónov eur,  prebrala včera od spoločnosti EPH na seba a na nás vláda R. Fica, keď odkúpila 49 percentný podiel v SPP. Zo strany R. Fica pôsobí ako mimoriadne cynické tvrdenie, že tento nevýhodný obchod dokáže pre verejnosťou  označovať ako  prínos. Určite táto transakcia bude mať aj prínos, ale nie pre Slovensko a našich občanov, ale pre Energetický a průmyslový holding (EPH) – a teda nepriamo mnohomiliónový prínos pre Patrika Tkáča, Daniela Křetinského a J&T (majitelia EPH).

Pre EPH mal totiž biznis v oblasti plynu jednu malú nevýhodu - do včerajška museli znášať polovicu straty, ktorú z dodávok plynu do domácnosti generovala SPP. Táto suma sa v posledných rokoch pohybovala na úrovni 76 až 80 miliónov eur (2012 resp. odhad 2013). EPH však stále kráľovsky zarába na preprave a distribúcii plynu, boli to rádovo stámilióny eur a tak znášanie týchto strát nebol pre nich žiaden veľký problém. Teraz je z výhodného obchodu EPH vďaka iniciatíve R. Fica biznis storočia. Štát prebral materskú firmu SPP  a tak sa EPH zbavil financovania celej straty, ktorú budeme platiť my – daňoví poplatníci.

Zhrnuté a podčiarknuté, podľa Ficovej vlády sociálnych istôt nie je nutné desiatkami miliónov pomôcť sociálne najodkázanejším, ľuďom žijúcim pod hranicou chudoby či dokonca biedy, ale finančným skupinám. Či skôr finančne odkázaným skupinám? Tie si to podľa R. Fica zaslúžia viac.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?