Je Malatinský biely kôň v miliardovej privatizácii Telekomu?

Autor: Marcel Klimek | 12.5.2014 o 15:01 | Karma článku: 19,65 | Prečítané:  4512x

Odborná literatúra definuje ako „bieleho koňa" nekompetentnú nastrčenú osobu, ktorá formálne vystupuje za organizáciu, ale v skutočnosti je pod absolútnym vplyvom tzv. organizátora. Vykonáva jeho pokyny, pričom reálny vplyv takejto osoby na transakciu nie je žiadny. Niekedy môže byť aj zneužitá znížená schopnosť tejto osoby rozpoznať svoje konanie. Nie som odborník v problematike „bielych koní", ale sledujúc počínanie si p. ministra Malatinského pri miliardovej privatizácii 49% Slovak Telekomu (ST) som si musel položiť otázku z názvu: Je minister Malatinský biely kôň v miliardovej privatizácii Telekomu?

Uvediem konkrétne fakty:

1.    Rozhodujúce dokumenty, na základe ktorých vláda schválila kroky k privatizácii ST, vznikli na počítačoch spoločností Avocat (známej z nástenkového tendra) a Wood & Co. (ktorá sa milou zhodou okolností uchádza o to, byť privatizačným poradcom pri predaji ST). Takže zjavne p. Malatinský a jeho ministerstvo na riešenie miliardovej privatizácie nemá čas alebo záujem.

2.    Minister Malatinský evidentne podpísal Memorandum k privatizácii ST v znení, ktoré je v rozpore s platnou legislatívou. Priznáva to materiál, ktorý on sám 23.4.2014 predložil vláde. Citujem z uvedeného materiálu: „S ohľadom na záväzky ... z podpísaného Memoranda, ktoré nie je možné bez prijatia potrebnej legislatívy uskutočniť,... hrozia na strane štátu značné hospodárske škody."

Len doplním - takýto podpis vzbudzuje silný dojem, že ani Memorandum nevzniklo na ministerstve, a čo je ešte horšie, že ani neprešlo štandardným procesom na tomto ministerstve. Inak by takéto záporné stanovisko právnici na ministerstve vydali už v procese pred podpisom a takéto Memorandum by nikdy nemohlo byť podpísané.

3.    Hoci vecne privatizácia ST spadá pod gesciu p. Malatinského a on i formálne všetky materiály vláde predkladá, v praxi to vyzerá inak. V 3-člennej komisii, ktorá netransparentne vyberá poradcu pre privatizáciu (píšem o tom aj v mojom predošlom blogu tu), nemá ani jediného zástupcu. Naopak, 2 členovia funkčne spadajú pod ministerstvo financií, ktorého štátny tajomník Vazilk Hudák v minulosti pracoval v 2 z 3 investičných bánk, z ktorých si má komisia vybrať privatizačného poradcu.

4.    Na priame otázky Slovenského rozhlasu, čo si myslí o konfliktoch zájmov pri privatizácii ST a o pozadí uchádzačov o post poradcu, p. Malatinský odpovedal, že sa k tomu vyjadriť nevie, pozadie neskúmal a ani ho nezaujíma.

V kontexte ďalších „transakcií" - napr. reprivatizácie SPP, kde p. Malatinský tiež netušil, že autorom materiálu (podľa jeho vlastností), ktorý on sám predložil vláde, je finančná skupina J&T - sa otázka z názvu vlúdi do hlavy veľmi ľahko. Ale kým o jeho postavení ako „bieleho koňa" môžeme viesť diskusiu, otázka kompetentnosti má jednoznačný negatívny záver. A už len preto by mal p. minister Malatinský dávno odcválať z funkcie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.

Matematik Kollár: September 2021 bude mesiac pravdy (video)

Ako môže vyzerať jar či leto s koronavírusom?


Už ste čítali?