Prečo mlčí Fico, keď sa nevýhodne privatizuje

Autor: Marcel Klimek | 7.5.2014 o 14:48 | (upravené 12.5.2014 o 15:03) Karma článku: 21,37 | Prečítané:  8499x

"Z privatizácie sa tešia len traja. Cudzí vlastník, ktorý získa náš podnik za lacné peniaze. Potom poradcovia, ktorých stámiliónové odmeny sú vyhodené do vzduchu. Tretieho radšej menovať nebudem. "

To sú slová opozičného politika Roberta Fica z čias, keď sa malo privatizovať bratislavské letisko (2006). Po rokoch pôsobia jeho slová ako bumerang. Jednu z 5 najlukratívnejších privatizácií v dejinách Slovenska, predaj 49% akcií Slovak Telekomu, sprevádza niekoľko mimoriadne podozrivých okolností. A najväčší odporca privatizácie mlčí.

Hodnota 49% balíka akcií Slovak Telekomu je jedna miliarda €. Vláda Roberta Fica teda ide privatizovať majetok v hodnote jednej miliardy €. Pomáhať vláde vyrokovať čo najvýhodnejší predaj, a teda čo najvyšší výnos, má privatizačný poradca.

Pri akejkoľvek miliardovej privatizácii by si uchádzači o poradenstvo išli nohy polámať. Vláda Roberta Fica sa však rozhodla poradcu vybrať bez súťaže. A vyberá si z poradcov, okolo ktorých sú možné konflikty záujmov ako Brno. Alebo ako Berlín. Ide o investičné banky J. P. Morgan (JPM) a Citi.

Konflikt č. 1

J.P.Morgan je za posledných 5 rokov najväčšia investičná banka protistrany a zároveň držiteľa predkupného práva Deutsche Telekomu (DT). JPM a DT dlhé roky úspešne spolupracujú.

Len pre lepšie pochopenie - ak by ste hrali napr. šach - vybrali by ste si ako poradcu najlepšieho kamaráta protihráča? Obzvlášť, ak si môžete vybrať z 50 ďalších podobne dobrých poradcov, ktorí najlepším kamarátom vášho protihráča nie sú, a kde teda žiaden možný konflikt záujmov nehrozí? Ja určite nie.

Iba na margo citát Roberta Fica z roku 2006, z čias privatizácie letiska: "Vláda vybrala banku, ktorá pochádza z krajiny, odkiaľ pochádza aj najvážnejší záujemca o letisko. Veď to je taký konflikt, že už ani väčší konflikt existovať nemôže." Môže. Dokonca hneď 3-krát v jednej jedinej privatizácii.

Konflikt č. 2

Hoci by privatizácia mala prebiehať pod gesciou ministerstva hospodárstva, z neznámych dôvodov sú dvaja z troch členov komisie na výber poradcu podriadení štátneho tajomníka ministerstva financií. Štátnym tajomníkom je p. Vazil Hudák, ktorý pred príchodom na ministerstvo pôsobil ako viceprezident v J.P. Morgan a predtým ako viceprezident v Citi.

Konflikt č. 3

A tu sa dostávame k tretiemu konfliktu záujmov. S kým sa spoločnosť Citi uchádza o pozíciu poradcu? S firmou Wood & Company, ktorá je podľa vlastností dokumentu autorom vládneho materiálu k postupu privatizácie Slovak Telekomu (viď predkladacia správa).

Tento trojlístok konfliktu záujmov vylučuje, že privatizácia 49% akcií Slovak Telekomu bude čistá, transparentná a výhodná. Je to vylúčené. Nebude.

Hnutie NOVA preto vyzýva vládu Roberta Fica:

1; aby zastavila tento hanebný spôsob výberu privatizačného poradcu a vyhlásila riadnu súťaž.

2; aby v komisii na výber privatizačného poradcu dostal miesto aj zástupca opozície.

Ak tieto dve podmienky vláda Roberta Fica nesplní, tak to bude mať len jediné vysvetlenie. A na záver ešte raz citát Roberta Fica spred ôsmich rokov:

"Z privatizácie sa tešia len traja. Cudzí vlastník, ktorý získa náš podnik za lacné peniaze. Potom poradcovia, ktorých stámiliónové odmeny sú vyhodené do vzduchu. Tretieho radšej menovať nebudem."

Viac o privatizácii Telekomu píšem aj tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.

Matematik Kollár: September 2021 bude mesiac pravdy (video)

Ako môže vyzerať jar či leto s koronavírusom?


Už ste čítali?