Prečo mlčí Fico, keď sa nevýhodne privatizuje

Autor: Marcel Klimek | 7.5.2014 o 14:48 | (upravené 12.5.2014 o 15:03) Karma článku: 21,37 | Prečítané:  8274x

"Z privatizácie sa tešia len traja. Cudzí vlastník, ktorý získa náš podnik za lacné peniaze. Potom poradcovia, ktorých stámiliónové odmeny sú vyhodené do vzduchu. Tretieho radšej menovať nebudem. "

To sú slová opozičného politika Roberta Fica z čias, keď sa malo privatizovať bratislavské letisko (2006). Po rokoch pôsobia jeho slová ako bumerang. Jednu z 5 najlukratívnejších privatizácií v dejinách Slovenska, predaj 49% akcií Slovak Telekomu, sprevádza niekoľko mimoriadne podozrivých okolností. A najväčší odporca privatizácie mlčí.

Hodnota 49% balíka akcií Slovak Telekomu je jedna miliarda €. Vláda Roberta Fica teda ide privatizovať majetok v hodnote jednej miliardy €. Pomáhať vláde vyrokovať čo najvýhodnejší predaj, a teda čo najvyšší výnos, má privatizačný poradca.

Pri akejkoľvek miliardovej privatizácii by si uchádzači o poradenstvo išli nohy polámať. Vláda Roberta Fica sa však rozhodla poradcu vybrať bez súťaže. A vyberá si z poradcov, okolo ktorých sú možné konflikty záujmov ako Brno. Alebo ako Berlín. Ide o investičné banky J. P. Morgan (JPM) a Citi.

Konflikt č. 1

J.P.Morgan je za posledných 5 rokov najväčšia investičná banka protistrany a zároveň držiteľa predkupného práva Deutsche Telekomu (DT). JPM a DT dlhé roky úspešne spolupracujú.

Len pre lepšie pochopenie - ak by ste hrali napr. šach - vybrali by ste si ako poradcu najlepšieho kamaráta protihráča? Obzvlášť, ak si môžete vybrať z 50 ďalších podobne dobrých poradcov, ktorí najlepším kamarátom vášho protihráča nie sú, a kde teda žiaden možný konflikt záujmov nehrozí? Ja určite nie.

Iba na margo citát Roberta Fica z roku 2006, z čias privatizácie letiska: "Vláda vybrala banku, ktorá pochádza z krajiny, odkiaľ pochádza aj najvážnejší záujemca o letisko. Veď to je taký konflikt, že už ani väčší konflikt existovať nemôže." Môže. Dokonca hneď 3-krát v jednej jedinej privatizácii.

Konflikt č. 2

Hoci by privatizácia mala prebiehať pod gesciou ministerstva hospodárstva, z neznámych dôvodov sú dvaja z troch členov komisie na výber poradcu podriadení štátneho tajomníka ministerstva financií. Štátnym tajomníkom je p. Vazil Hudák, ktorý pred príchodom na ministerstvo pôsobil ako viceprezident v J.P. Morgan a predtým ako viceprezident v Citi.

Konflikt č. 3

A tu sa dostávame k tretiemu konfliktu záujmov. S kým sa spoločnosť Citi uchádza o pozíciu poradcu? S firmou Wood & Company, ktorá je podľa vlastností dokumentu autorom vládneho materiálu k postupu privatizácie Slovak Telekomu (viď predkladacia správa).

Tento trojlístok konfliktu záujmov vylučuje, že privatizácia 49% akcií Slovak Telekomu bude čistá, transparentná a výhodná. Je to vylúčené. Nebude.

Hnutie NOVA preto vyzýva vládu Roberta Fica:

1; aby zastavila tento hanebný spôsob výberu privatizačného poradcu a vyhlásila riadnu súťaž.

2; aby v komisii na výber privatizačného poradcu dostal miesto aj zástupca opozície.

Ak tieto dve podmienky vláda Roberta Fica nesplní, tak to bude mať len jediné vysvetlenie. A na záver ešte raz citát Roberta Fica spred ôsmich rokov:

"Z privatizácie sa tešia len traja. Cudzí vlastník, ktorý získa náš podnik za lacné peniaze. Potom poradcovia, ktorých stámiliónové odmeny sú vyhodené do vzduchu. Tretieho radšej menovať nebudem."

Viac o privatizácii Telekomu píšem aj tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?