Páni Babiš, Fico a Holjenčík: Aj v Šali „bude líp“?

Autor: Marcel Klimek | 14.3.2014 o 15:00 | (upravené 14.3.2014 o 15:45) Karma článku: 19,47 | Prečítané:  5115x

Nie tak dávno - pred voľbami v ČR - sľuboval Andrej Babiš, že „bude líp". V ČR možno naozaj aj bude. Ale jednej z jeho najvýznamnejších fabrík na Slovensku - Duslu Šaľa - hrozí, že veľká časť jej výroby skončí. O prácu môže prísť až 600 ľudí a  vznikne nová hladová dolina. Prečo ?

Agrofert toto rozhodnutie podľa médií odôvodnil vysokými poplatkami za energie a distribúciu zemného plynu. Pretože vo faktúre za plyn a elektrinu všetci ( domácnosti i firmy) platíme okrem ceny samotnej energie a plynu aj tzv. distribučné poplatky (teda poplatky za dopravu elektriny a plynu k odberateľovi). A kým samotné ceny elektriny a plynu sú v zásade trhové a dlhodobo klesajú, o distribučných poplatkoch rozhoduje štátny regulačný úrad ÚRSO. Na jeho čele sedí energetická pravá ruka p. Fica - p. Holjenčík. A tieto distrubučné poplatky na Slovensku za úradovania p. Holjenčíka veselo rastú. Ako som písal (tutu), distribučné poplatky za elektrinu pre firmy sú (podľa eurostatu) najvyššie v celej EÚ a pre domácnosti jedny z najvyšších v EÚ. Aj Agrofert/Duslo uvádza, že za distribúciu plynu (aj elektriny) platí v SR 2-násobne viac ako v ČR a 4-násobne viac ako v Nemecku. A miesto samotnej distribúcie sa v nich skladáme napr. majiteľom lánov slnečných elektrární a platíme im 400€/MWh (skryto, cez „distribučné poplatky"), kým trhová cena cene elektriny je desatinová (40€). Môžeme spolu hádať, kto boli majitelia prvých fotovoltaických elektrární v SR, a komu sa 15 rokov máme takto kráľovsky skladať.

Dôsledky takto nastavených poplatkov sú jasné:

  • Pre firmy - likvidujú ich konkurencieschopnosť na zahraničných i domácom trhu (a nepriamo potom prispievajú k nezamestnanosti)
  • Pre ľudí - prehlbujú energetickú chudobu v SR (stav, keď ľudia nemajú na teplo a elektrinu).

Samozrejme, žiaden podnikateľ s tým nie je a nemôže byť spokojný (okrem teda tých pôvodných majiteľov lánov slnečných kolektorov). A mnohí protestujú. Ale veľkí si to už vybavujú - napr. US Steel ale aj Slovalco si už vydupali štátnu „výpomoc". Vybaví si ju aj Babišovo Duslo ?

Nuž, nezávislý tip podľa mňa bude, že áno. Pred voľbami (prezidentskými, euro- či komunálnymi koncom tohto roka), nebude premiér Fico riskovať zatvorenie veľkej prevádzky takejto fabriky. Ale aké to bude riešenie? Dostane Duslo štátnu dotáciu z našich daní, ako žiada? Lebo doterajšie riešenia pre veľké firmy boli vždy v prospech jedného konkrétneho a na ťarchu mnohých (tisícov) nás ostatných.

A v tom je problém. Že jeden veľmi podnik (a podnikateľ) si to vybaví. Ale stovky tisíc živnostníkov a tisíce malých a stredných podnikov, bohužiaľ, nie. Oni „môžu" len platiť. Alebo „zavrieť krám".

Ale aby všetkým bolo „líp", treba systémovú zmenu. Vymeniť p. Holjenčíka. A znížiť distribučné poplatky aspoň na priemer EÚ. Pre všetkých, nielen pre „vybraných".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?