Čím sa kandidát Fico zabudol pochváliť

Autor: Marcel Klimek | 11.3.2014 o 19:31 | (upravené 11.3.2014 o 21:21) Karma článku: 13,74 | Prečítané:  51069x

Premiér Fico a šéf regulačného úradu Holjenčík majú cynický zmysel pre humor. Prednedávnom som písal (tutu) o ich zvrátenej energetickej politike, ako cez zvýšené distribučné poplatky za elektrinu (za 5 rokov vzrástli aj o 636%) vyťahujú z priemernej domácnosti cca 43€ každoročne navyše. Svojimi rozhodnutiami priamo prehlbujú tzv. energetickú chudobu - teda skutočné problémy domácností udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky a tiež ťažkosti zabezpečiť si za primeranú cenu iné základné energetické služby. A teraz ten cynizmus: na základe rozhodnutia Európskej únie predkladá šéf regulačného úradu 12.3.2014 vláde „Koncepciu na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby".

Slovenskí občania sú od Ficovej vlády fackovaní z oboch strán. Nielenže sa nič nerobí na poli diverzifikácie energetických zdrojov, ale spanilá jazda šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví J. Holječníka - „energetickej pravej ruky" R. Fica - priniesla najvyššie ceny elektrickej energie spomedzi všetkých tzv. nových krajín EÚ (s výnimkou ostrovných Malty a Cypru, ktoré majú iné geografické podmienky). Možno si pamätáte, ako sa po zverejnení premrštenej tarify za prevádzku systému TPS (narástla za 4 roky o 636%!) vo výške 19,8 € / MWh ponáhľal premiér Fico s usporiadaním tlačovky s „nezávislým" regulátorom Holjenčíkom, aby nám oznámili, že mimoriadne znižujú tento poplatok na 16,2 €/ MWh. Skvelé! A zaregistrovali ste aj tlačovku koncom minulého roka, keď J. Holjenčík znovu zdvihol túto tarifu späť na 19,8 €/MWh? Nie? Ani ste nemohli, pretože žiadna nebola. Potichučky, poza bučky, poplatky nám dvíhajú. Mimochodom to je typická politika R. Fica. Pri znižovaní cien sa správať ako záchranca, pri zvyšovaní ako partizán.

Týmto sa výpočet lapsusov J. Holjenčíka ako pravej ruky R. Fica nekončí. Rovnakým problémom, ako boli a sú rozhodnutia ÚRSO v energetike, sú aj ich rozhodnutia v plynárenstve. Za všetky uvediem aspoň 2 konkrétne príklady:

1.      Kým R. Fico garantuje nezvyšovanie cien najdrahšieho plynu pre domácnosti od SPP a z toho si urobil aj jednu z nosných agend svojej vlády (hoci ceny plynu v krajinách naookolo klesajú), bežní živnostníci, malí a strední podnikatelia túto garanciu nemajú. A kým Eurostat hlási v celej Európe historickú stagnáciu cien (v SR v januári 2014 inflácia 0,0%), Ficovo-Holjenčíkovo ÚRSO zdvihlo poplatok za prepravu plynu (ktorý končí na účte spoločnosti Eustream) od 1.1.2014 o 27%! Hĺbková analýza ako písomné zdôvodnenie? Ale kdeže. Veď bolo by aj umením po 7 rokoch v úrade, zdôvodniť pri prepravnej tarife (sadzba za odobratý plyn SOPp) zrazu pri nulovej inflácii náhle 27%-né zvýšenie. Stalo sa tak potichučky, poza bučky. Typická politika za vlád R. Fica. Pri znižovaní cien sa správať ako záchranca, pri zvyšovaní ako partizán. Akosi často prijímajú rozhodnutia, ktoré (zhodou zvláštnych okolností?) obohatia vrecká niektorých finančných skupín či vybraných podnikateľov o desiatky alebo dokonca  stovky miliónov eur. Hralo snáď pri tomto zdražovaní rolu (ešte niečo iné okrem toho), že Eustream patrí SPP, ktorý spoluvlastní Energetický a průmyslový holding s viac ako tretinovým podielom J&T? Lebo logické zdôvodnenie by ste v rozhodnutí hľadali márne.

2.      Ani s potenciálnou diverzifikáciou zdrojov plynu to pri súčasnej energetickej politike vlády nevyzerá ružovo. Jedna vec je nakúpiť v zahraničí plyn, inou je dostať ho až k odberateľom. Problémom je, že na prepravu a distribúciu plynu majú monopol dcéry SPP. A tie spolu s ÚRSO sa už „postarajú", aby ste nediverzifikovali a neodoberali plyn zo Západu, ale iba ten ruský, od Gazpromu (a SPP/EPH). Ako sa im to môže jednoducho podariť? Nuž, poslúži zase iná tarifa - tentoraz pre veľké firmy. Plyn sa totiž k nám musí dostať cez hranice cez tzv. vstupný bod. A podľa toho, ktorou „colnicou" (vstupným bodom) plyn prevážate, také „clo vám vyrúbia". A ako sa vysporiadať so situáciou, keď nechceme tovar (plyn) zo Západu, ale iba ten dobrý, ruský? Jednoducho, zdvihnete „clo". A tak ÚRSO, opäť bez akéhokoľvek zdôvodnenia, zdvihlo „clo" na rakúskej hranici (vstupný bod Baumgarten) o 50% (!) z približne 53 €/ (MWh/d)/y ) na 81 €. A ešte vyššie na českej hranici (Lanžhot) - o celkom 250% (!) z 30 € na 105 €. Stalo sa tak potichučky, poza bučky. Typická politika R. Fica. Pri znižovaní cien sa správať ako záchranca, pri zvyšovaní ako partizán. Nech si potenciálni lacnejší alternatívni dodávatelia aj poškodení zákazníci poplačú v kúte.

Potom sa dvojica Fico-Holjenčík čuduje, že tu máme energetickú chudobu. A čo navrhuje šéf ÚRSO ako riešenie? Citujem: „Bude potrebné posilňovať medzigeneračnú súdržnosť aj v tejto oblasti, napr. prostredníctvom  angažovania  detí  na úhrade nákladov na energie svojich rodičov, ktorí nie sú schopní uhrádzať náklady ani v minimálnej miere".

Že majú energiu vymýšľať takéto nezmysly. V skutočnosti by stačilo, keby znížili poplatky na úroveň európskeho priemeru.

Nuž, keď bude p. Fico na tlačovej konferencii po rokovaní vlády rozprávať, ako on a jeho vláda sociálnych istôt s tou energetickou chudobou zatočí, myslite aj na to, aké duo tu určuje energetickú politiku v SR od roku 2007 a kto tú chudobu spôsobil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?