Koho kŕmi Ficov regulačný Úrad vlády

Autor: Marcel Klimek | 20.6.2013 o 15:28 | (upravené 20.6.2013 o 15:34) Karma článku: 22,51 | Prečítané:  3988x

Premiér Fico má okrem spolužiakov na prokuratúre zrejme aj kamarátov v energetike. Inak sa totiž nedá vysvetliť počínanie jeho pravej ruky pre túto oblasť, šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) p. Holjenčíka, ktorý premrštenými cenami elektriny a plynu (oproti iným krajinám i priemeru EÚ) zjavne poškodzuje záujmy slovenských občanov a podnikateľov.

Rovnako ako existuje len jedna cestná sieť, po ktorej ale premávajú vozidlá rôznych výrobcov a majiteľov, tak funguje aj sieť plynová resp. elektrická. Je len jedna, teda monopolná. Výrobcov a dodávateľov samotnej elektriny a plynu (tak ako výrobcov áut) je pritom mnoho a konkurujú si. Aby si poplatky prevádzkovateľ siete na „prepravu" elektriny a plynu nestanovoval ľubovoľne resp. aby štát do týchto poplatkov pokútne neskrýval akýkoľvek nezmysel a nevyberal od občanov skryté dane, má stanovovať distribučné poplatky tretia strana - nezávislý ÚRSO.

Podľa zákona (250/2012, §4 ods 2) má postupovať tento úrad nestranne a nezávisle, pričom štátne orgány ani ďalšie osoby nesmú ovplyvňovať úrad pri vykonávaní jeho pôsobnosti. U nás to ale zrejme tak nie je. Pán Holjenčík je nominantom p. Fica a doplácame na to všetci: Distribučné poplatky za elektrinu sú v priemere (podľa Eurostatu) najvyššie v EÚ, cena plynu s distribúciou pre firmy (napriek geografickej blízkosti s hlavným dodávateľom Ruskom) je o ca 13% vyššia, než priemer EU-27. A čo je ešte horšie, naše faktúry za elektrinu a plyn (ich distribúciu) budú ďalej rásť. A to preto, že „nezávislý" p. Holjenčík a jeho úrad plní záväzky p. Fica „na počkanie". Uvediem najnovšie 2 príklady:

1.         Premrštené distribučné poplatky z dôvodu zle nastavenej podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a iných chýb v regulácii priviedli košický US Steel k úvahám o odchode. A aké riešenie pripravil tandem Fico / Holjenčík ? Nie ako by sme logicky očakávali, zreálnenie distribučných poplatkov ich znížením. Takéto zníženie by pomohlo všetkým. Naopak, poplatky navýšime, aby sme sa USS mohli poskladať na štedrú dotáciu (ktorú sľúbil p. Fico). Ako? Jednoducho - ÚRSO pripravilo novú vyhlášku, ktorou budeme od 1.7. tohto roku US Steelu doplácať za každú 1 MWh elektriny, ktorú si sám vyrobí, 100% (aktuálne stojí na burze 1MWh menej než 40€ a my všetci sa budeme skladať a od US Steelu ju kupovať za 80€.) Že zámer EÚ, ku ktorému sa hlásime, je podporovať resp. dotovať nefosílne zdroje elektriny, čo „energeticky využiteľné plyny vznikajúce pri hutníckej výrobe ocele" nie sú ? Nevadí, vymyslíme si pojem "preferované palivo" a poď ho dotovať. Kto to zaplatí ? My všetci „nepreferovaní" odberatelia, pretože táto dotácia viac ako 10 miliónov €  ročne sa nám rozpočíta do našich faktúr.

2.         Pri vstupe českej spoločnosti EPH do SPP sa štát s EPH v Akcionárskej zmluve o.i. dohodol na vysokých dividendách pre EPH i SR (min. 12% ročne) ak štát poskytne „súčinnosť". Veď „musíme si pomáhať". Ako vyzerá takáto „súčinnosť" v praxi ? Nie mediálna prestrelka o poplatku občanom, kde premiér akože okríkol EPH. Táto slúži na prekrytie témy a vytvorenie falošného dojmu, že premiér bojuje za ceny. Skutky jeho pravej ruky pre energetiku sú ale úplne opačné, ako premiérova rétorika - poplatok za dovoz plynu z ČR ide nahor a je najvyšší v EÚ (podľa alternatívnych dodávateľov plynu). V nezvyklom termíne, v priebehu roka. Reálny dopad ? Menšia konkurencia pre SPP a vyššie ceny pre spotrebiteľov. Kto na tom zarobí ? SPP a EPH. Kto to zaplatí ? Občania a firmy vo faktúrach za plyn.

Smutným faktom „vládnutia" tandemu Fico / Holjenčík sú vysoké faktúry za elektrinu a plyn. Tie spôsobujú presun peňazí z vrecák bežných „nepreferovaných" občanov a firiem k tým „preferovaným". V desiatkach a stovkách miliónov eur. Každoročne. Aj preto je čistý disponibilný príjem domácností v SR extrémne nízky. A aj preto je na Slovensku taká vysoká nezamestnanosť. Lebo ceny elektriny a plynu sú (obzvlášť v energeticky náročných ekonomikách akou je slovenská) jedným z podstatných faktorov, ktorý rozhoduje o prežití podnikov, o ich zisku či strate, o ich bytí či nebytí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?