Regulačné „výpaľníctvo“ Roberta Fica

Autor: Marcel Klimek | 26.3.2013 o 13:59 | (upravené 26.3.2013 o 14:06) Karma článku: 20,70 | Prečítané:  20186x

Výlet do Pittsburghu hviezdnej zostavy Fico, Kažimír, Žiga a Raši je nevydarené divadlo, ktorým chce Smer prekryť svoje vlastné zlyhanie spred štyroch rokov.  Práve premiér Fico a jeho chránenec na regulačnom úrade ÚRSO totiž spôsobili problémy, ktoré dohnali U.S. Steel k úvahám o odchode zo Slovenska.

 

Práve oni, Robert Fico a Jozef Holjenčík (predseda ÚRSO - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) majú na svedomí zákon č 309/2009 o obnoviteľných zdrojoch energie  a vyhlášku 225/2011 (podpísanú vlastnou rukou p. Holjenčíka), ktorými uvalili na výrobcov elektriny pre vlastnú spotrebu (akým je aj U.S. Steel) nezmyselnú povinnosť platiť 100%-né systémové poplatky za distribúciu elektriny, hoci distribučné služby pri vlastnej výrobe a spotrebe vôbec nevyužívajú. Podľa niektorých odhadov to U.S. Steel stojí vyše 20 miliónov eur ročne.

Ekonomicky je to podobný nezmysel, ako keby daňováci začali ľuďom vyrubovať DPH na paradajky dopestované pre vlastnú spotrebu vo vlastnej záhradke.

Tieto poplatky uzákonené Ficovou vládou z roku 2009 a stanovené rukou p. Holjenčíka sú dnes také vysoké, že firmám ako U.S. Steel prestáva mať zmysel u nás podnikať. Podľa Eurostatu sú distribučné poplatky za elektrinu u nás suverénne najvyššie z celej Európskej únie (62€/MWh v SR, priemer v EÚ 30€/MWh). Predraženie voči EÚ tak dosahuje viac ako 100%. Premiér teraz ustúpil US Steel, ale ďalšie firmy „vypaľuje" jeho úrad veselo ďalej. A nielen firmy. Aj občanov.

Prostredníctvom dobre zamaskovanej "dane" rovnako ako US Steel sa každý odberateľ elektrickej energie zbytočne skladá na premrštené miliónové zisky výrobcov tzv. obnoviteľných zdrojov energie, na kombinovanú výrobu elektriny a tepla atď. Táto "zástrčková daň" je skrytá vo faktúrach za elektrickú energiu pod položkou Distribučné poplatky. Profitujú na nej vybrané firmy vybraté za prvej Ficovej vlády ministrom hospodárstva Jahnátkom a SEPS. A ľudia z nej nič nemajú. Ani o nej poriadne nevedia.  Ako ani o tom, že o výške týchto poplatkov rozhoduje premiérova pravá ruka v oblasti energetiky, šéf ÚRSO, pán Jozef Holjenčík. Práve on nastavil napr. tarifu za prevádzku systému (jeden z distribučných poplatkov)v roku 2009 vo výške 2,7€ za MWh (6,8€ ročne pre domácnosť) a v roku 2013 ju zdvihol na 19,88 €/MWh, t.j. 49,7€ ročne pre domácnosť. Teda za 4 roky nám zdvihol tento poplatok viac ako 7-násobne (o 636%).

Preto je elektrina v SR najdrahšia zo všetkých tzv. nových členských krajín EÚ (mimo ostrovných Malty a Cypru). Takto Ficova vláda zbytočne zaťažuje domácnosti, zásadne znevýhodňuje konkurencieschopnosť slovenských firiem, čo tlačí na prepúšťanie, likvidáciu firiem, ich odchod zo SR a spôsobuje rast nezamestnanosti. Presne táto „daň" mohla aj za úvahy US Steelu odísť zo Slovenska.

Ak je Robert Fico zodpovedný človek, mal by priznať chybu spred štyroch rokov, znížiť nezmyselne vysoké Distribučné poplatky až o polovicu a odvolať Jozefa Holjenčíka. To však neurobí. Falošne sa bude hrať na záchrancu pracovných miest v Košiciach. Tento požiar však založil on. Na to by sa nemalo zabudnúť na konci jeho predstavenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.

Matematik Kollár: September 2021 bude mesiac pravdy (video)

Ako môže vyzerať jar či leto s koronavírusom?


Už ste čítali?