Ficov buldozér zo Súmračnej

Autor: Marcel Klimek | 21.2.2013 o 14:46 | (upravené 21.2.2013 o 15:03) Karma článku: 24,73 | Prečítané:  6050x

V roku 1993 sa V. Mečiarovi prejavom v Zlatej Idke podarilo úspešne etablovať pojem „Valec zo Zlatej Idky" ako označenie (terminus technicus) pre bezohľadné ovládnutie, nekompetentné riadenie a následne i bezbrehú privatizáciu a drancovanie Slovenska. Tak brutálne a otrasné, že nás to prinieslo ekonomicky na pokraj štátneho bankrotu (historicky najvyššia nezamestnanosť i úrokové sadzby) a politicky na úplnú perifériu Európy.

V apríli 2012 síce bez podobného hrmotu, ale rovnako intenzívne prevzal moc „Buldozér zo Súmračnej s 83 kolesíkmi". Nie za jednu noc, ako počas noci dlhých nožov roku 1994, ale postupne sa začervenali všetky ekonomicky a politicky relevantné i (ÚPN mi odpustí) menej relevantné inštitúcie.

A Smer získal neobmedzenú moc - moc zmeniť Slovensko na svoj obraz. Zabezpečiť istoty, keďže (citát z Programového vyhlásenia): „Hlavným krátkodobým cieľom vlády je zníženie vysokej nezamestnanosti s osobitným zreteľom na nezamestnanosť mladých, najmä absolventov škôl a riešenie dlhodobej nezamestnanosti... hospodárskou politikou založenou na ...tvorbe pracovných miest."

S jedinečnou výhodou, že ich v realizácii nebude brzdiť žiaden koaličný partner. Lenže - chyba lávky - kde nič nie je, ani čert neberie. A Ficova vláda vo svojej najdôležitejšej domácej úlohe zlyhala na celej čiare. Schopnosť písať socialistické slohy nestačí na to, aby sa aj ich obsah napĺňal. Krátkodobý (t.j. do 1 roka) cieľ sa nesplní ani náhodou - naopak, nezamestnanosť vyskočila vysoko nad priemer Európy, na 14,8%, t.j. úroveň, akú sme tu od zavedenia rovnej dane v roku 2004 nevideli. A to v čase, keď náš najdôležitejší obchodný partner - Nemecko - dosiahlo presný opak: najnižšiu nezamestnanosť (6,8%) od roku 1991. A navyše listina tých, čo sa prepúšťať chystajú, sa nekončí - veru aj štátne podniky ako ZŠ Cargo bude rozširovať rady nezamestnaných.

Buldozéru zo Súmračnej sa tak "mimoriadne darí" na sociálno-demokratickej  „domácej pôde" -  na trhu práce. Zbúral Zákonník práce, zaviedol resp. zvýšil odvody (aj dane) z práce, čo v kombinácii s nekompetentnou hospodárskou politikou (napr. stimuly pre vybraných) viedlo k nevídaným „úspechom" -  za 5 mesiacov sa mu podarilo zlikvidovať 42-tisíc pracovných miest. To je, obrazne povedané, to isté, ako keby prišli o prácu všetci pracujúci v treťom najväčšom slovenskom meste - Prešove. Úspech u zamestnancov je ešte drobnosťou v porovnaní s dohodármi - v dôsledku legislatívnych zmien zaniklo 240-tisíc dohôd - to už je porovnateľné s počtom obyvateľov Košíc. Až by sa žiadalo, aby buldozér podal hlásenie na Súmračnú: „Východ vyhladený! Smer Bystrica a Zvolen!"

Riešenie pritom existuje.  Kľúčom k oživeniu ekonomiky sú tieto štyri piliere, ktoré sú aj v ekonomickom programe Novej väčšiny [pozri tu]:

 

  • Dôsledný výber daní pri súčasnom znížení sadzieb daní a odvodov;
  • Agentúra práce s ponukou práce pre dlhodobo nezamestnaných;
  • Zefektívnenie chodu štátu;
  • Eliminácia šikovania a byrokracie, inventúra legislatívy.

 

Pretože zázraky a istoty Smeru nefungujú. A niekto ten buldozér zastaviť musí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?