Ficov buldozér zo Súmračnej

Autor: Marcel Klimek | 21.2.2013 o 14:46 | (upravené 21.2.2013 o 15:03) Karma článku: 24,73 | Prečítané:  5965x

V roku 1993 sa V. Mečiarovi prejavom v Zlatej Idke podarilo úspešne etablovať pojem „Valec zo Zlatej Idky" ako označenie (terminus technicus) pre bezohľadné ovládnutie, nekompetentné riadenie a následne i bezbrehú privatizáciu a drancovanie Slovenska. Tak brutálne a otrasné, že nás to prinieslo ekonomicky na pokraj štátneho bankrotu (historicky najvyššia nezamestnanosť i úrokové sadzby) a politicky na úplnú perifériu Európy.

V apríli 2012 síce bez podobného hrmotu, ale rovnako intenzívne prevzal moc „Buldozér zo Súmračnej s 83 kolesíkmi". Nie za jednu noc, ako počas noci dlhých nožov roku 1994, ale postupne sa začervenali všetky ekonomicky a politicky relevantné i (ÚPN mi odpustí) menej relevantné inštitúcie.

A Smer získal neobmedzenú moc - moc zmeniť Slovensko na svoj obraz. Zabezpečiť istoty, keďže (citát z Programového vyhlásenia): „Hlavným krátkodobým cieľom vlády je zníženie vysokej nezamestnanosti s osobitným zreteľom na nezamestnanosť mladých, najmä absolventov škôl a riešenie dlhodobej nezamestnanosti... hospodárskou politikou založenou na ...tvorbe pracovných miest."

S jedinečnou výhodou, že ich v realizácii nebude brzdiť žiaden koaličný partner. Lenže - chyba lávky - kde nič nie je, ani čert neberie. A Ficova vláda vo svojej najdôležitejšej domácej úlohe zlyhala na celej čiare. Schopnosť písať socialistické slohy nestačí na to, aby sa aj ich obsah napĺňal. Krátkodobý (t.j. do 1 roka) cieľ sa nesplní ani náhodou - naopak, nezamestnanosť vyskočila vysoko nad priemer Európy, na 14,8%, t.j. úroveň, akú sme tu od zavedenia rovnej dane v roku 2004 nevideli. A to v čase, keď náš najdôležitejší obchodný partner - Nemecko - dosiahlo presný opak: najnižšiu nezamestnanosť (6,8%) od roku 1991. A navyše listina tých, čo sa prepúšťať chystajú, sa nekončí - veru aj štátne podniky ako ZŠ Cargo bude rozširovať rady nezamestnaných.

Buldozéru zo Súmračnej sa tak "mimoriadne darí" na sociálno-demokratickej  „domácej pôde" -  na trhu práce. Zbúral Zákonník práce, zaviedol resp. zvýšil odvody (aj dane) z práce, čo v kombinácii s nekompetentnou hospodárskou politikou (napr. stimuly pre vybraných) viedlo k nevídaným „úspechom" -  za 5 mesiacov sa mu podarilo zlikvidovať 42-tisíc pracovných miest. To je, obrazne povedané, to isté, ako keby prišli o prácu všetci pracujúci v treťom najväčšom slovenskom meste - Prešove. Úspech u zamestnancov je ešte drobnosťou v porovnaní s dohodármi - v dôsledku legislatívnych zmien zaniklo 240-tisíc dohôd - to už je porovnateľné s počtom obyvateľov Košíc. Až by sa žiadalo, aby buldozér podal hlásenie na Súmračnú: „Východ vyhladený! Smer Bystrica a Zvolen!"

Riešenie pritom existuje.  Kľúčom k oživeniu ekonomiky sú tieto štyri piliere, ktoré sú aj v ekonomickom programe Novej väčšiny [pozri tu]:

 

  • Dôsledný výber daní pri súčasnom znížení sadzieb daní a odvodov;
  • Agentúra práce s ponukou práce pre dlhodobo nezamestnaných;
  • Zefektívnenie chodu štátu;
  • Eliminácia šikovania a byrokracie, inventúra legislatívy.

 

Pretože zázraky a istoty Smeru nefungujú. A niekto ten buldozér zastaviť musí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?