Bieda nominácií Ficovej vlády

Autor: Marcel Klimek | 6.9.2012 o 22:40 | (upravené 7.9.2012 o 7:37) Karma článku: 19,83 | Prečítané:  4722x

Pravidelný povolebný rituál preobsadzovania postov v štátnych podnikoch dopadol veľmi zle - pre slovenských daňových poplatníkov.

Aby nedošlo k nedorozumeniu, nejde tu o zastávanie sa manažmentov dosadených za Radičovej vlády. Významnejší a aj smutnejší je fakt, že tí čo prichádzajú, sú - podľa vlastných podkladov - často zrejme menej kompetentní. Pozlátko žiaľ naplno strhol minister Kažimír v návrhu štátneho rozpočtu.

Najpodstatnejší je totiž pohľad na výsledok nominácií z čisto akcionárskeho a podnikovo-hospodárskeho hľadiska: Obchodné spoločnosti, hoc aj vo vlastníctve štátu, sú podľa Obchodného zákonníka právnické osoby založené za účelom dosahovania zisku pre svojich vlastníkov. Predstavenstvo je výkonný orgán, ktorého akcionár poveril touto úlohou. Keď akcionár (tu: štát) nie je spokojný s jeho výsledkami (t.j. ziskom a dividendami), má možnosť ho odvolať a vymeniť za lepší, ktorý má podľa neho lepšie predpoklady očakávané výsledky, t.j. vyššie zisky a dividendy, dosiahnuť.

Čo sa píše o výsledkoch manažmentov v návrhu rozpočtu ? Rečou čísel nasledovné (pričom rok 2012 ako prechodný vynechávam):

2011 (skutočnosť) - dividendy 101,5 milióna €

2013 (plán)            - dividendy   64,5 milióna €.

Najvýraznejšie zhoršenie hospodárenia (merané ziskom / stratou), si nominanti Smeru naplánovali v nasledovných podnikoch:

V miliónoch €

2011

2013

ŽS Cargo

- 0,3

- 21,8

Národná diaľničná spoločnosť

37,9

3,3

Tipos

32,3

10,1

Slov. vodohospodársky podnik

-18,6

-43,7

Toto zhoršenie pritom nemá základ v zhoršenej ekonomike Slovenska, keďže tá porastie nominálne zo 69,1 miliardy € (2011) na 75,2 miliardy € (2013), pričom reálne má rásť oba roky obdobne, a to o približne o 3%.

Smer teda odvolal staré manažmenty a vymenil ich za nové, ktoré už podľa plánov budú výsledkovo v dividendách asi o 36,5 % slabšie. Realita môže byť pritom ešte horšia. Ktorý štandardný akcionár by takto konal ? V reči čísel to znamená, že máme vládu, ktorá sa v rozpočte hlási k tomu, že preobsadila manažmenty slabšími manažérmi.

Zákon o ochrane verejného záujmu pritom hovorí, že vláda a ministri sú povinní pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem. Verejný záujem je taký záujem, ktorý prináša majetkový prospech alebo iný prospech všetkým občanom alebo mnohým občanom.

Na dividendový výpadok v rozpočte vo výške 37 miliónov € doplatia daňoví poplatníci. Ak by výpadok nebol, nemuseli by sa napr. zavádzať strop na paušálne výdavky a ani registračná daň z motorových vozidiel.

V čom sú potom tieto nominácie v prospech bežných občanov ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?